تبلیغات


Notice: Use of undefined constant select - assumed 'select' in /home/damoon/domains/damoonclub.ir/public_html/components/com_content/content.php on line 11

تلاشی برای قماش (گرد سایه) 8 اسفند 93

 

تلاشی برای قله قماش - گرد سایه ای که می شناسیم

تاریخ اجرا: 8 اسفند 93 سرپرست: مینا نوری زاد

جلودار: بهروز رسولی عقب دار: رامین شیر جهانی

کوهیار: مجید حق بین

همنوردان: فیروزه ایرانی نژاد- میترا تمدن- مریم تمدن- نسیم بنی یعقوب- مینا نوری زاد- سمیرا عالی- محمد کاظمی- بهداد جفرودی- بهروز رسولی- یوسف بهارستانی- امیر داداشی- علی رضا سندیانی- رامین شیر جهانی- هادی رضازاده- مجید حق بین- حمید نور بخش- مسعود زرچی- علی ستوده- داوود کریم بخش- امیر حسین ره- رامین میهنی- صمد دریابی-

به نام خالق هستی


آنجا که فکر می کنی صعود به پایان رسیده تازه نقطه شروع درون توست... شروع شناختن ها.... شروع پی بردن به عظمت و بزرگی خالق هستی... شروع صعودی به وسعت کوه های اطرافت و چه بسا فراتر از آنها برای درک بیشتر هستی... چه چیزی بالاتر از آن که با دیدن زیبا یی های پیرامونت ... شاخه های یخ زده از سرما که بلور های شیشه ای را همچون لباسی به زلالی آب بر تن کرده اند.... دشت وسیع زیر پایت که با برف پاک و سپید قدم هایت را بر تن خود می نگارد... دامنه کوه که تو و همنوردانت را با آغوشی باز به سمت چکادش فرا می خواند... آری چه چیزی می تواند بالاتر از این نشانه ها باشد که وقتی این ها را می بینی لب به تحسین و شکر پروردگارت می گشایی... آیا عبادت از این بالاتر که با دیدن این همه زیبایی , خدا را شاکر می شوی ... آری شاکر می شوی برای اینکه توان صعود و دیدن خلقتش را در وجودت نهاده ... آری باید شاکر باشی زیرا همه کس قدرت صعود و رسیدن به آن بالای بالا و ایستادن بر فراز چکادش و خیره شدن به رشته کوه های در هم تنیده اش را ندارند ... سپاس و هزاران سپاس پروردگار زیبایم , از اینکه می توانم زیبایی هایت را بر فراز کوه ها نظاره گر باشم و هر بار زبان به تحسینت بگشایم و از دیدن این همه زیبایی و طبیعت بکر و کوه های استوارت هرگز خسته نمی شوم... غرق شدن در سکوت کوهستانت تنها چیزیست که هر بار تکرارش برایم زیباتر از پیش می شود... هر صعود زیباتر از صعود قبل و هر شناخت کامل تر از بار قبل... و این برایم بسیار لذت بخش و زیباست.....

جمعه 8/ 12/ 93

ساعت 4:20 از انزلی خارج شدیم. این هفته قرار بود به قله زیبای- حدود 2400 متری- قماش ( قله ای که بین قله تروشوم- 2600 متر- و قله شاه معلم 3058 متر- می باشد و به آن گرد سایه می گویند. گویا نام اصلی آن قماش است) در 3 کیلومتری ماسوله صعود کنیم. پس از عبور از علی آباد (4:40) - معاف (4:50) آبکنار (4:55 ) سه راه ضیابر (5:05) شارم (5:13) لیموده (5:20) از جاده نفوت لولمان به سمت ماسوله حرکت می کنیم. از محله های سیاه اسطلخ (5:25) کلرم (5:43)- ماکلوان (5:45) سقی بن (6:00) لار چشمه (6:10) عبور می کنیم و در ساعت 6:20 به محل پیاده شدن در کنار کلبه ای که مکان صرف چای و کباب است ولی این وفت صبح بسته است می رسیم. اگر اشتباه نکنم فکر کنم به این قسمت سه راه نوده می گویند که در حدود 3 کیلومتری ماسوله می باشد.

هوا بسیار خوب است , آفتاب زیبا و گرمای مطبوعش را پیش رو داریم. پس از صحبت های سرپرست و انجام نرمشی چند دقیقه ای در ساعت 6:40 به راه افتادیم. در همان ابتدای مسیر بعد کلبه باید از رودخانه عبور کنیم که خوشبختانه پلی نسبتا خوب بر روی آن درست کرده بودند.

ساعت 8:00 به آبشار زیبای مسیر رسیدیم و حدود 20 دقیقه ای برای صبحانه توقف کردیم. پس از حرکت کم کم پهنه وسیع دشت برف نشسته بر سیمایش را به ما نشان داد و هرچه جلوتر می رفتیم برف بیشتر و بیشتر می شد.


در ساعت 9:00 در ارتفاع 1230 متری برای استراحت و نوشیدن آب توقفی کوتاه کردیم و سپس به راه افتادیم. در بعضی قسمت ها برف بالاتر از 50 سانتی متر هم می رسید می توان گفت به طور متوسط نیم متری برف داشتیم.


ساعت 10:55 به کلبه مسیر در ارتفاع 1550 متری رسیدیم. قندیل های زیبای یخ روی بعضی قسمت های سنگ های رودخانه قبل کلبه بر روی جریان خروشان و زلال آب همچون حفاظ های بلورین آویزان بودند.

ساعت 11:10 از کلبه به سمت بالا به راه افتادیم قرار بود تا ساعت 12:15 صعود کرده و سپس برگردیم. ( به علت شرکت در مراسم عروسی یکی از همنوردان قدیمی گروه باید زودتر به انزلی بر می گشتیم.)


زیر گرمای سوزان آفتاب زمستانی و با تمرین برف کوبی چند نفری از دوستان به طوریکه تا زانو و گاهی بالاتر در برف بودیم به بیست دقیقه ای یال در ارتفاع 1835 متری رسیدیم و کنار درخت بزرگی توقف کردیم و با تصمیم سرپرست در ساعت 12:15 صعود به پایان رسید.


پس از گرفتن عکس به سمت کلبه به راه افتادیم. ساعت 1:00 به کلبه رسیدیم و ناهار را آنجا خوردیم و 1:35 به سمت پایین حرکت کردیم. هر چقدر که ارتفاع کم می کردیم مه ما را فرا می گرفت و هوا سردتر می شد. ساعت 3:30 در کنار آبشار بودیم و استراحتی کوتاه در کنار آبشار و آوای دلنواز آب داشتیم. در کنار آبشار پلی زیبا و کوچک است که برای رفتن به آن سمت رودخانه در هنگام رفت و برگشت می توان از آن استفاده کرد- پس از بالا و پایین کردن ها در مسیر و عبور از کنار رودخانه خروشان در ساعت 4:45 به کلبه ابتدای مسیر رسیدیم و پس از آماده شدن و تمیز کردن گتر ها و کفش های گلی سوار مینی بوس شده و 5:10 منطقه ماسوله را به سمت انزلی ترک کردیم.

صعود بسیار خوب و دلپذیری را در کنار دوستان و با سرپرستی خانم نوری زاد داشتیم و باز هم مناظر بکر و زیبای کوهستان برفی را در ذهن های خود سپردیم و نشد که بر فراز قله زیبا و گرد قماش و یا به قولی گرد سایه با آن سر سنگی اش بایستیم حتما در صعودی دیگر بر فرازش می ایستیم و کوه ها و دشت های اطرافش را که از یک طرف به تروشوم و از طرف دیگر به شاه قله ها متصل است به نظاره می نشینیم...


سپاس از همنوردانم در این صعود

شاد و سلامت باشید

عالی

جهت دریافت فایل کلیک کنید.

جهت ملاحظه تصاویر برنامه کلیک نمائید.

دیدگاه‌ها   

+1 #2 مینا نوری زاد 1393-12-17 09:05
از تمام دوستانی که در اجرای این صعود من رو همراهی کردن نهایت تشکر رو دارم... سمیرا جون بابت گزارش هم خیلی خیلی مرسی :roll:
نقل قول کردن
+1 #1 امیرحسین ره 1393-12-16 22:59
سلام ب همه دوستان و همنوردان عزیز. :)
خانوم عالی ایول و دمتون گرم خیلی مطالب قشنگی بود بسیار زیبا,خدا قوت.
و همچنین با تشکر از سرپرست برنامه خانوم نوری زاد. یادش بخیر خیلییییییی خوش گذشت به به :) ^_^
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدید سایت

امروز625
دیروز754
هفته جاری1379
ماه جاری31114
کل بازدید1466033

تعداد افراد آنلاین
14
نفر

آدرس گروه