مصاحبه با فریبرز صیاد اوغلی

مدرس محیط زیست فدراسیون کوهنوردی و مسئول کارگروه محیط زیست هیات کوهنوردی بندرانزلی

 

به دعوت و همت « انجمن طرفداران توسعه بندر انزلی» و در راستای کمک به بوم سازگان تالابی مهم استان گیلان و کشور، تعدادی از تشکل های محیط زیستی و گروه های دوستدار طبیعت، چهارشنبه نهم دی در پاسگاه سر محیط بانی قلم گوده حاضر شده و با همکاری اداره حفاظت محیط زیست بندر انزلی به مناطق آلوده به گیاه مهاجم سنبل آبی اعزام و اقدام به جمع آوری و پاکسازی حجم وسیعی از این گیاه در بخشی از تالاب انزلی کردند.

این حرکت جمعی با دعوت انجمن طرفداران توسعه انزلی انجام شد و با همراهی اعضای  خوب و فعال شبکه سازمانهای مردم نهاد محیط زیستی (جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان/جمعیت زنان مبارزه با آلودگی /موسسه سبزکاران بالان/موسسه سرزمین ایده ال ما/موسسه پیشگامان محیط زیست کیاشهر/ رفتگران طبیعت شاخه گیلان)، کمیته محترم ورزشهای طبیعی ،  همراهانی از موسسه آموزش عالی مهر آیین و جمعی از فعالان و دوستداران محیط زیست انزلی و البته گروه کوهنوردی دامون بندر انزلی اجرا شد.

 
 
در این راستا بر آن شدیم طی مصاحبه ای با مدرس محیط زیست فدراسیون کوهنوردی این گیاه را از نظر علمی بیشتر بشناسیم و با راهکارهای مناسب جهت جلوگیری از رشد بی رویه ی این گیاه مهاجم بیشتر آشنا شویم. امید که مورد توجه حامیان محیط زیست قرار گیرد.
 

1) نظر شما در مورد برنامه هایی که انجمن طرفداران توسعه انزلی در راستای پاکسازی مرداب انجام دادند چیست؟

یک کار نمادین بسیار خوب و نیکویی بود. زیرا خیلی از افرادی که در این پاکسازی شرکت کرده بودند تاکنون این گیاه را ندیده بودند و حداقل اینکه با یکی از مشکلات زیست محیطی اطراف خود آشنا شدند.

2) اگر ممکن است درباره ی سنبل آبی بیشتر توضیح دهید.

در مورد گیاه سنبل آبی باید گفت که این گیاه به نام water Hyacinth  و به نام علمی Eichhornia crassipes  نامیده می شود که یک گیاه آبی گرمسیری و نیمه گرمسیری بوده و زادگاه آن در برزیل است. به همین علت در فصل سرما رشد آن متوقف شده و در فصول گرم شروع به رشد و تکثیر از طریق ریزوم و گل دهی می نماید.

 

3) این گیاه چطور وارد تالاب شده است؟

چگونگی دقیق ورود این گیاه به گیلان معلوم نیست ولی اولین بار در تالاب عینک رشت دیده شده است. مردم محلی به علت زیبایی گل بنفش رنگ آن، آنرا برداشت کرده و احتمالا از طریق آبراه ها و جویبارها به تالاب وارد شده است.

4) اگر ممکن است از روشهای اساسی جهت پاکسازی مرداب از این گیاه برایمان بگویید.

در استخرها و دریاچه های مصنوعی به علت در دسترس بودن لوازم مکانیکی برداشت و کنترل می شود  و برداشت ماشینی و دستی آن به عنوان بهترین روش کنترل آن است. اما از سال 1970 که ورود این گیاه مهاجم در دریاچه ویکتوریا (در غرب آفریقا) و همچنین در استرالیا برای نیروگاههای آبی و رفت و آمد ماهیگیران مشکل ایجاد کرد، محققین در پی راه حلهایی جهت کنترل آن بوده اند.

 

 

_ یکی از راه های کنترل این گیاه استفاده از سموم علف کش glyphosate و سم ( D.(2/4.Dاست.

_ روشهای بیولوژیکی مبارزه با این گیاه نیز توسط دو گونه سوسک خرطوم دار از جنس Neocherthia   به نامهای N. eichhorniae  و  N.bruchi

و همچنین یک نوع بید به نام Sameodes albiguttalis  و یک نوع قارچ بیماری زای گیاهی به نام  Corcospora rodmanii  می باشد که در فصول گرم، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

سوسک خرطوم دار

4) از دیگر گونه های گیاهی مخرب در مرداب آزولا می باشد. اگر ممکن است در مورد این گیاه هم کمی توضیح دهید و به نظر شما بهترین روش برای از بین بردن این گیاه چیست؟

 

گیاه Azolla  نیز یک گیاه مهاجم تالاب است که در دوره ی کارورزی دانشجویی خودم در سال 67 با آن آشنا شدم. این گیاه در سال 1363 به عنوان یک تثبیت کننده ازت جهت بهبود رشد برنج وارد کشور شد و سپس جهت تولید غذای دام در مرکز تحقیقات دامپروری رشت نیز مورد استفاده قرار گرفت.

_ این گیاه علاوه بر این بسیار غنی از عناصر معدنی و دارای پروتئین بالا می باشد.

_ این گیاه از تیره سرخس سانان Salviniaceae  بوده و به زبان انگلیسی به سرخس پشه  (masquito fern)  و سرخس علف اردک (duckweed fern )  معروف می باشد.

در مورد اینکه چگونه میتوان این گیاه را از بین برد باید بپرسم چرا میخواهید آنرا از بین ببرید؟ ( البته با توجه به اینکه هیچ کشوری تاکنون نتوانسته بطور کامل این گیاه را کنترل کند).

شما تصور می کنید علت کاهش آبزیان و پرندگان وابسته به آب و کاهش اکسیژن محلول در آب ( BOD) مربوط به وجود سنبل آبی یا آزولا است؟ برای پاسخ این سوال باید مفهوم اکوسیستم سالم را از بررسی هرم اکولوژیک بدست آورد. در تالاب انزلی، مصرف کنندگان ثانویه در رئوس هرم دچار کاهش بسیاری شده اند و این باعث شده که موجودات قاعده هرم اجازه ی رشد سریع تری پیدا کنند.

به نظر شما، پرندگان آبزی مانند مرغابی کله سبز، آنقوت، فیلوش و ... اگر به حد وفور در تالاب باشند، آیا آزولا میتواند اینقدر رشد کند؟

_ اگر ما بوفالوی آبی (گاومیش) به اندازه ی کافی داشته باشیم چطور؟ می دانید یک گاومیش به چه اندازه علوفه ی آبی مصرف می کند؟ (در آفریقا، توازن ماندابها توسط اسبهای آبی و در بعضی نقاط گاوهای دریایی (سیرن ها) باعث کاهش قابل توجهی از گیاهان آبزی شده اند)

ما با مدیریت ناصحیح خود، پسماندها و رسوبات صنعتی را بدون تصفیه به سمت تالاب گسیل نموده ایم! (مواردی که برای رشد گیاهان آبزی بسیار اهمیت دارند) و حالا انتظار داریم این گیاهان رشد نکنند!

به فرض اینکه گیاهان مهاجم، تالاب را تهدید نکنند؛ گیاهان آبزی مرداب چی؟ مثلا عدسک آبی، تیروکمان آبی، سه کله خیز(سوبلوخیز) و حتی نیلوفر آبی!

آنها نیز گیاهانی هستند که با توجه به رسوبات وارده، در توالی خشک شدن مرداب نقش دارند.

البته درست است که ورود هر نوع موجود مهاجم و غیر بومی می تواند تهدید باشد، ولی نظام طبیعت در غالب یک اکوسیستم پایدار عمل کرده و یک توازن طبیعی ایجاد می کند. پس میتوان با برگرداندن حیات وحش بومی منطقه از جمله پستانداران نظیر سمور آبی (شنگ)، مرغابی سانان و پرندگان آبچر دیگر و تصفیه اولین پسماندهای وارد شده به تالاب، از رشد و نمو این گیاه نیز جلوگیری نمود.

 

5) با توجه به شرایط و امکانات موجود وضعیت مرداب انزلی را چگونه می بینید؟

با توجه به شرایط موجود هر پروژه ی علمی حتی اگر بتواند از سدها و مشکلات اجتماعی و سیاسی بگریزد، در نهایت با کمبود منابع مالی و انسانی مواجه خواهد شد و زمان بر بودن پروژه ها در پروسه طولانی، به علت نادیده گرفتن صحیح مدیریت زمان، به این موضوع کمک خواهد کرد.

6) شما به عنوان کارشناس محیط زیست چه انتظاری از مسولین و سازمان محیط زیست انزلی در ارتباط با نجات  مرداب انزلی دارید؟

 در نهایت از مسولین محیط زیست انزلی و حتی کشورم بسیار سپاسگزارم که با وجود این عدم هماهنگی، همچنان دلسوزانه در تلاش حفظ منابع طبیعی مان در راستای توسعه ی پایدار کشورمان هستند.

 

با آرزوی سلامتی برای شما

با سپاس فراوان

مینا نوری زاد

جهت مشاهده ی تصاویر برنامه ی پاکسازی کلیک نمائید.

 

 

مطالبی پیرامون سنبل آبی:

آخرین نفسهای تالاب در محاصره ی سنبل آبی