تبلیغات


Notice: Use of undefined constant select - assumed 'select' in /home/damoon/domains/damoonclub.ir/public_html/components/com_content/content.php on line 11

مصاحبه با آقای حسین هاشمی (سایکل توریسم)

 براستی واقعا خواستن توانستن است..

سفر به شهر "وان" با دوچرخه تصمیمی بود که گرفته شد و نهایتا در عرض 2 روز رکابزنی به پایان رسید کار سختی هم نبود"... سفر با دوچرخه از علایق آقای حسین هاشمی ست تا آنجا که طی دو- سه سال  اخیر ایشان را در مسیرهای مختلف درون مرزی و برون برزی به رکابزنی واداشته به طوری که ایشان سفر با دوچرخه از مرز رازی به شهر وان (ترکیه)، انزلی به مشهد، ماسوله ، اسالم، خلخال، لنگرود و سایر شهرهای گیلان را در کارنامه ی ورزشی خود دارند. شنیدن ماجراهای سفر از زبان آقای هاشمی مسلما می تواند بستر ایجاد انگیزه برای جوانانی باشد که به  سایکل توریسم (سفر با دوچرخه) علاقه مند هستند ولی نمی دانند چگونه باید شروع کرد.

 

آقای هاشمی از تصمیم برای رفتن به شهر وان و تجربه هایی که در مسیر بدست آوردید برایمان بگویید.

راستش کار سختی نبود فقط تصمیم گرفتم که آنچه را دوست دارم عملی کنم برای همین یک روز صبح با هدف " رکابزنی از مرز رازی به شهر وان در ترکیه" از انزلی با ماشین به سمت مرز حرکت کردم. اینگونه بود که  ابتدا به شهر خوی رفتم و پس از یک شب ماندن در آن شهر، صبحگاه به سمت مرز رازی حرکت کردم.  از مرز تا شهر وان 100 کیلومتر بیشتر نیست ولی به دلیل بیابانی بودن بادخیز است و در این شرایط سرعت حرکت بسیار کند (6 تا 7 کیلومتر بر ساعت) می شود.

پیمایش را ساعت 9:30 ( 22 مرداد 94) از مرز شروع کردم. در مرز پس از پرداخت 30000 تومان بابت عوارض و حدود پنج ساعت و نیم معطلی بابت مهر کردن پاسپورت سرانجام ساعت 2:30 اجازه خروج از مرز را یافتم. تا چشم کار می کرد بیابان بود و شاید هر ده دقیقه یکبار ماشینی از کنارم رد می شد. جاده با عرض خیلی زیاد در حال ترمیم شدن بود. تا 40 کیلومتر هیچ درختی نبود. (همراه داشتن آب برای پیمودن این جاده الزامی ست) بعد از گذشتن از روستای سارای (  (saryکه اولین شهر بعد از مرز است (15 تا 20 کیلومتری مرز)، بعد از 4 کیلومتر رکابزنی به تنها سوپر مارکت مسیر برای تامین آب رسیدم و بعد از نوشیدن یک نوشابه به حرکت ادامه دادم. در این مسیر باد به شدت می وزید به طوری که سرعتم به 7 تا 9 کیلومتر بر ساعت رسیده بود. تقریبا بعد از 5 کیلومتر رکابزدن به  شیرآبی که از چشمه ای در آن منطقه تغذیه می شد رسیدم. بعد از آن حدود 30  کیلومتر دیگر رکاب زدم و در حالی که غروب بود به دریاچه رسیدم و با پشه های خیلی وحشتناکی روبرو شدم که بعد از روشن کردن چراغ به سمتم حمله ور شدند.

بعد از آن هوا تاریک شد و ادامه مسیر در شرایطی که نه نور چراغی  بود و نه خانه ای ادامه یافت و شاید هر 10 دقیقه یک ماشین از کنارم رد میشد. سرانجام ساعت 11:30 شب به شهر وان رسیدم. اولین چیزی که در آن شهر نظرم را جلب کرد پمپ بنزینهایی با طرح اروپایی بود و بوتیکهای نسبتا خوب که البته در ایران خیلی بهتر از آن وجود دارد و دیگر هیچ ...

بعد از رسیدن به وان و پس از 2 روز اقامت در هتل سرانجام در تاریخ 26 مرداد 94 ساعت 6 صبح از وان به سمت ایران حرکت کردم. متاسفانه در هنگام برگشت از شانس بدم در چهار نقطه مورد حمله سگ قرار گرفتم!... ولی سرانجام در ساعت 1:45 دقیقه ظهر در شرایط آب و هوایی خوبی به مرز رسیدم. در این سفر کوتاه یکی از مشکلات اصلی من زبان بود چون ساکنین منطقه نه فارسی متوجه می شدند و نه انگلیسی. به هر حال تجربه ی جدیدی بود که به خوبی به پایان رسید.

 

 

سفر با دوچرخه از انزلی به مشهد چطور بود؟

شنبه 18/مهر/ 94 ساعت 5:30 صبح حرکت خود را آغاز کردم. شروع حرکت با وزش شدید باد همراه بود که تا یک ساعت ادامه داشت. اگر بخواهم به طور خلاصه و مفید از پیمایش مسیر برایتان بگویم به طور کلی 1300 کیلومتر را از انزلی به تربت حیدریه رکاب زدم. تقریبا روزی 160 کیلومتر رکاب میزدم و توانستم در 8 روز مسیر مورد نظرم را با دوچرخه پیمایش کنم.

سفر از انزلی تا مشهد با دوچرخه چقدر برایتان هزینه داشت؟

شاید باورتان نشود ولی در کل 200 هزار تومان برایم هزینه داشت!

از چگونگی پیمایش برایمان بگوئید. در روز چند ساعت رکاب میزدید؟ در طول مسیر در کدام شهرها توقف داشتید، تغذیه تان چگونه بود و مسافت پیمایش شما در روز چند کیلومتر بود؟

پیمایش 6 صبح شروع می شد و 6 بعد از ظهر به پایان می رسید و مدت رکابزنی تقریبا 9 ساعت در روز بود. در ادامه  آقای هاشمی چگونگی پیمایش و محل اقامت و جزییات سفر را طی جدول زیر نشان دادند.

                                                                                محل اقامت                             غذا

شنبه 18 مهر:  انزلی به رامسر     160 km                          اجاره سوئیت (30 هزار تومان)            ماکارونی+ پلو مرغ از منزل

یکشنبه19مهر: رامسر به محمودآباد 160km                          سوئیت (40 هزار تومان)                   ماکارونی+ پلو مرغ از منزل

دوشنبه 20 مهر: محمودآباد به گلوگاه  160km                       پمپ بنزین (کیسه خواب)                  اکبر جوجه

سه شنبه 21 مهر : گلوگاه به مینودشت160 km                    هتل (30 هزار تومان)                    خوراک لوبیا

چهارشنبه 22 مهر: مینودشت به رباط قره بیل 100 km             منزل روستایی(20 تومان)                تن ماهی

پنج شنبه 23 مهر:  قره بیل به شیروان 160 km                      پارک (چادر)                                چلو گوشت بسیار عالی در بجنورد

جمعه: 23 مهر: شیروان به مشهد 200km                             منزل پدر                                    بین راه توقفی برای نهار نداشتند و با تنقلات به مشهد رسیدند

البته مجموع مسافت بندر انزلی تا مشهد با مسیرهای فرعی حدودا 100 کیلومتر بیشتر از مقدار ذکر شده است

دوشنبه 27 مهر: مشهد به تربت حیدریه 160 km   منزل مادربزرگ ( سخت ترین مسیر)

 

چه لوازمی در این سفر همراهتان بود.

خورجین، گاز کوچک، پنج تیوب، نهار و صبحانه برای دو روز، نقشه، لوازم یدکی آچار، پیچ گوشتی، نایلون برای کفش، بادگیر، هدلایت، کارد، پول نقد کم و همراه داشتن عابر بانک،دستکش یدک، لباس گرم، کلاه طوفان، دو دست لباس اضافی، 6 جفت جوراب، نان، کنسرو، آب، تنقلات، کمکهای اولیه و در نهایت وسیله ای برای دفع سگها به روش اچ اچ!!

 

از سختیهای سفر برایمان بگوئید.

روز اول سه بار لاستیک عقب پنچر شد و روز چهارم هم یکبار این اتفاق افتاد. به هر حال بیشتر مسیر بیابان بود و در مسیرهای بیابانی بادهای شدیدی می وزد و پیمایش خیلی کند می شود و سختیهای خودش را داشت. فرهنگهای مختلف مردم در شهرها و کلا برخوردها متفاوت بود ولی در کل باید بگویم واقعا حرکت نکردن از حرکت کردن بسیار دشوارتر است. شاید باورتان نشود ولی وقتی وارد مسیر شدم بینهایت ساده تر از چیزی بود که فکر می کردم. تمرینهایی که قبل از حرکت داشتم رکابزدن بدون بار با مسافت 160 کیلومتر خسته کننده بود ولی در کمال تعجب در این مسیر بعد از طی 160 کیلومتر هر روزه، به هیچ عنوان خسته نمی شدم.

از برنامه های آینده برایمان بگوئید.

پیمایش از شمال تا جنوب آلمان مسیر بعدی من است که به زودی رکاب می زنم...

برای جوانان و علاقه مندان مشتاق به عرصه ی سایکل توریسم اگر صحبتی دارید بفرمایید.

اینکه باور کنند خواستن توانستن است و اگر تمایل به رکاب زنی دارید میتوانیم مسیر انزلی به مشهد را بار دیگر گروهی رکاب بزنیم.

 

با آرزوی سلامتی برای آقای هاشمی و به امید محقق شدن برنامه ها و اهدافشان در آینده ای نزدیک.

با سپاس مینا نوری زاد

جهت مشاهده آلبوم تصاویر کلیک نمائید.

 

جاده اسالم

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدید سایت

امروز649
دیروز1048
هفته جاری649
ماه جاری21379
کل بازدید1839010

تعداد افراد آنلاین
10
نفر

آدرس گروه