تبلیغات


Notice: Use of undefined constant select - assumed 'select' in /home/damoon/domains/damoonclub.ir/public_html/components/com_content/content.php on line 11

گزارش صعود به قله آرارات تركيه مرداد ماه 1394

ارسالی از فرزین غلامین

 

گزارش صعود به قله آرارات تركيه مرداد ماه 1394

 

 

مشخصات كلي برنامه:

 

تاريخ اجراي برنامه :    5 لغايت 10 مرداد 1394

نوع ترانسفر :     زميني – مرز بازرگان

سرپرست برنامه :    آقاي ياسر ستوده

مربي و مدير فني تيم : فرزين غلامين

شهرهايي كه همنوردان از آنجا اعزام شده بودند :   1-رشت 2-بندر انزلي 3-فومن 4-تهران 5-تالش 6-لنگرود 7-گلستان

 

تست ها و اردوهاي انجام شده قبل از اجراي برنامه ي اصلي :

1-تست انتخابي در منطقه ي لاسه سر ماسوله – استان گيلان

2-اردوي آمادگي در منطقه ي شاه معلم ماسوله – استان گيلان

3-اردوي آمادگي و نهايي در منطقه ي سبلان – استان اردبيل

 

اسامي اعضاء شركت كننده در برنامه ي آرارات تركيه :

1-ياسر ستوده         2-فرزين غلامين     3-نيما اصلي     4-هاشم گلباز                 5-علي كريم بخش

6-رامين شيرجهاني   7-عيسي دولتي       8-امين طلوع     9-دانيال بيك پوريان       10-محمد سيديان

11-عليرضا نجاتي   12-آيت پوريعقوب     13-سجاد مرادي   14-كامبيز رمضاني       15-كبري تنهايي

16-ساناز گلزار       17-پريوش غفارپور     18-زهرا احمدي   19-نرگس قرباني پور   20-معصومه پوربخش

 

 

مقدمه :

از مدت ها پيش در سر داشتيم كه تيمي منسجم و با تعداد نفرات بالا را جهت يك صعود برون مرزي مهيا سازيم. با ياري خداوند متعال و همت همه همنوردان گيلاني اين مهم بالاخره در تابستان 1394 به وقوع پيوست .پس از انجام تست هاي انتخابي و برگزاري اردوهاي تداركاتي و سنگين اقدام به فراهم نمودن مقدمات اوليه صعود شديم.

به دليل اهميت برنامه ي فوق و حضور تعداد زيادي از همنوردان (50 نفر) در كشور تركيه ، لذا رايزني هاي لازم از ماه ها قبل توسط تيم سرپرستي با راهنما و مسئولين محترم ، فدراسيون كوهنوردي كشور تركيه ، مسئولين   سرويس هاي اياب و ذهاب ، باربرهاي محلي ، كمپ هاي اتراق ، هتل ها و . . . به انجام رسيده و پس از حصول نتيجه نهايي و اطمينان بخش ، نسبت به فراهم نمودن مقدمات اوليه صعود اقدام شد.

از سوي ديگر به دليل تحركات نظامي انجام شده در طي هفته ي منتهي به صعود در منطقه و به خصوص فعاليت گروه موسوم به PKK و داعش در برخي از نقاط قله ي آرارات و شهر دوگوبايزيت ، لذا رايزني هاي بسيار فشرده اي جهت برگزاري يك صعود ايمن و بدون خطر با راهنمايان محلي و برخي از سران قبايل منطقه صورت گرفت .

خوشبختانه گفتگوها به ثمر نشست و طرفهاي ترك به ما اطمينان خاطر دادند كه هيچگونه خطري تيم ايراني را در طول مدت اقامت در كشور تركيه تهديد نخواهد نمود. با اين اوصاف تيم ايراني در روز دوشنبه مورخ 5/5/94 رهسپار مرز بازرگان شد

روز شمار برنامه آرارات

1-روز اول - دوشنبه مورخ 5/5/94

در ساعت 16 روز دوشنبه مورخ 5/5/94 پس از بارزدن كوله ها و آذوقه سفر در داخل دو ميني بوس كولر دار مدل سيترا ، از شهر رشت حركت خود را با دعاي همه ي همنوردان آغاز نموديم .مقرر بود كه براي سوار كردن ساير همنوردان در شهرهاي انزلي و تالش نيز توقف كوتاهي داشته باشيم.

مسيرمان از طريق سه راهي پونل به سمت خلخال و تبريز و سپس مرز بازرگان بود ، لذا طبق برآورد بچه ها مي بايست در حدود 14 ساعت در داخل ميني بوس ها مي بودند، البته در ميان راه چند جايي توقف هاي كوتاه مدت هم داشتيم.

تصویر مربوط به همنوردان شهرستان انزلی قبل از سفر(در انتظار مینی بوسها)

 

 

2-روز دوم سه شنبه مورخ 6/5/94

در ساعت 8 صبح روز سه شنبه مورخ 6/5/94 , به مرز بازرگان رسیده و پس از انجام امور گمرکی و بازرسی های قانونی در ساعت 10 صبح به وقت محلی وارد خاک ترکیه شدیم.از آنجایی که طبق قرار قبلی قرار بود که تیم های تهران و گلستان در مرز بازرگان به ما بپیوندند ، لذا پس از هماهنگی های لازم همه ی افراد در قالب یک تیم ایرانی منسجم و با سرپرستی واحد ، سوار بر اتومبیل های ونی شدیم که از ساعتها قبل توسط تیم راهنمای محلی برایمان در خاک ترکیه فراهم شده بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ما با 4 دستگاه اتومبیل ون بسیار پیشرفته عازم شدیم.پس از پیمودن حدود 45 دقیقه در میان یک جاده خاکی به یک روستا با تعداد خانوار کم رسیدیم.بیس کمپ در محلی بالاتر از روستا و در کنار یک جاده خاکی با زمینی مملو از سنگهای کوچک و بزرگ قرار داشت.باربرهای محلی همراه با اسب های زیادی درآن مکان در انتظار ما بودند.

پس از پیاده شدن از ون ها و تخلیه بارهای همنوردان بر روی زمین ، اقدام به تعویض لباس و سپس تقسیم بارها جهت حمل بر روی اسبها نمودیم. هر اسب قادر به حمل 50 کیلو یا سه کوله ی بزرگ بود.مبلغ کرایه هر اسب هم طبق توافق 100 دلار از بیس کمپ تا کمپ 2 و سپس بازگشت به بیس کمپ تعیین شده بود.بدین ترتیب و با همکاری خوب همه ی همنوردان ، اقدام به بار نمودن و تقسیم بارها بر روی اسب ها نمودیم.

تیم ایرانی در ساعت حدود 13 به وقت محلی کشور ترکیه شروع به حرکت نمودتا خود را به کمپ یک در ارتفاع 3200 متربرساند.هوا بسیار گرم و سوزان و هیچگونه چشمه یا نهرآبی در مسیرحرکت مان وجود نداشت .

 

بالاخره پس از تحمل گرمای زیاد مسیر ، تیم ایرانی در ساعت حدود 18 وارد کمپ یک شد.خوشبختانه کمپ یک دارای آب و امکانات رفاهی و امدادی لازم بود و فضای کافی نیز برای برپا نمودن چادر ها وجود داشت.

تیم ایرانی پس از رسیدن به کمپ اقدام به برپایی چادرها و نیز تقسیم کوله ها و بارهای حمل شده توسط باربرها نمود.پس از استقرار نیروها در چادرها و صرف غذا و استراحت موقت ، مقرر شد که جلسه ای توجیهی در ساعت 30/20 برای همنوردان برگزار شود.در این جلسه سرپرست و مدیریت فنی تیم توضیحات لازم را برای ادامه ی مسیر در اختیار همنوردان قرار دادند.همنوردان در ساعت 23 برای خواب به چادر های خود رفته و خود را برای حرکت به سمت کمپ 2 آماده نمودند.

 

3-روز سوم چهارشنبه 7/5/94

در ساعت 9 صبح روز چهارشنبه مورخ 7/5/94 تیم ایران آماده حرکت به سوی کمپ 2 به ارتفاع 4400 شد.طبق روال قبلی هوا کاملاً صاف و آفتابی و گرمای هوا نیز بسیار زیاد بود.باربرها بسان بیس کمپ بارهای همنوردان را بر روی اسبها قرار داده و با کمی تاخیر در پشت سر تیم به راه افتادند.به دلیل کمبود محل کمپینگ در کمپ 2 و نیز سنگلاخ بودن و شیبدار بودن کمپ 2 مجبور شدیم چند تن از همنوردان آماده را کمی جلوتر از تیم بزرگ ایرانی به محل کمپ 2 بفرستیم ، تا بدین ترتیب برای هریک از چادرها جای لازم رزرو داشته باشیم.

مسیر کمپ یک به دو ، دارای فاصله ای کمتر اما با شیب تند تر و سنگلاخی تر بود.در طول مسیر هم افراد عشایر که به صورت پراکنده در مسیر حرکت مان در نقاط مختلف اتراق نموده بودند ، پیوسته دیده می شدند.آنها با آب خنک ، دوغ محلی یا نان تازه از ما پذیرایی می نمودند.همنوردان ایرانی نیز با سخاوت هر چه تمام تر با اندوخته های خویش در کوله ها ، از محبت های آنان قدردانی می کردند.

بالاخره در ساعت 13 به وقت محلی کشور ترکیه به کمپ 2 رسیدیم.کمپ 2 در شیبی در حدود 35 تا 40 درجه و در سمت غربی دره ی شیطان قرار داشت.در این کمپ در نقاط مختلف و با فواصل کم یا زیاد ، محلهایی برای برپایی چادرها مشخص شده بود.

در ساعت 20 جلسه ای توجیهی برای همنوردان جهت اجرای صحیح آخرین مرحله ی صعود برقرار شد.ضمناً از طریق مربی تیم آموزشهای لازم جهت حرکت در مسیر های یخی و برفی نزدیک قله و نیز نحوه ی صحیح بستن   کرامپون ها و یخ شکن ها ، به همنوردان داده شد. در ساعت 21 همنوردان به چادرهای خویش رفته و خود را برای صعود نهایی مرحله ی آخر در ساعت 2 بامداد آماده نمودند.

 

 

 

 

4-روز چهارم پنج شنبه مورخ 94/5/08

درساعت 2 بامداد همه ی همنوردان در خارج از چادرها مترصد فرمان تیم سرپرستی برای شروع حرکت نهایی بودند.خوشبختانه هوایی مهتابی همراه با وزش یک نسیم نه چندان سرد، نوید صعودی زیبا و سلامت را به همه یهمنوردان می داد.همنوردان دوشادوش هم و با نظمی عالی لحظه به لحظه به مرحله ی موعود نزدیک می شدند.نور چراغهای هد لایت همنوردان در تاریکی دل شب ، فضایی روحانی و پر هیجانی را ایجاد نموده بود.

در حدود ساعت 5/5 صبح بود که همنوردان برای برپایی فریضه نماز در میان راه ایستاده و در ارتفاع حدود 5000 متر با معبود خویش به راز و نیاز پرداختند.با دمیدن سپیده صبح قله ی آرارات هیبت وهم انگیز خود را از میان تاریکی به رخ همنوردان کشید و بدین ترتیب شور و اشتیاق همنوردان برای حضور بر روی غول سفید بیشتر و بیشتر شد.

در ساعت حدود 7 صبح به نقطه ای رسیدیم که ناچاراً همنوردان می بایست اقدام به بستن کرامپون های خود       می کردند.مسیرمان انباشته شده بود از برف و یخ سفت که کوچکترین اشتباه موجب سر خوردن و آسیب همنوردان و خطراتی جبران ناپذیر می شد.

 

همنوردان در سوز و سرمای صبحگاهی و در حالی که دستکش در دست داشتند اقدام به بستن کرامپون هاو یخ   شکن ها نمودند.حرکت تیم به سوی قله به دلیل کمبود اکسیژن به آرامی و با پیوستگی صورت می گرفت .بالاخره در ساعت 30/7 دقیقه به وقت محلی ، تیم پر افتخار گیلان در کنار تیمهای تهرانی و گلستانی بر روی قله ی آرارات در ارتفاع 5137 متر قرار گرفت و پرچم پر صلابت جمهوری اسلامی ایران را بر فراز این قله به اهتزاز در آورد.همنوردان در آغوش هم گریه های شوق نثاز یکدیگر کرده و با چشمهایی گریان سرود جمهوری اسلامی ایران را بر فراز چهارمین قله بلند قاره اروپا سر دادند.

 

 

سرپرستی و مدیریت فنی تیم گیلان ، این صعود موفق و پر افتخار را که حاصل زحمات شبانه روزی همه ی همنوردان گیلانی است ، تقدیم به همه ی پیشکسوتان این ورزش ، جوانان جویای نام، از دست رفتگان این ورزش، مسئولین و خدمتگزاران واقعی ورزش کوهنوردی و نیز ریاست محترم هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان گیلان می نماید.باشد که با همت و تلاش وافر همه علاقمندان و دوستداران واقعی و صدیق این ورزش ، شاهد پویایی و ارتقای روز افزون ورزش مظلوم کوهنوردی در استان و کشور باشیم.به امید آن روز.

 

 

تهیه و تنظیم : فرزین غلامین/ مرداد 1394

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدید سایت

امروز1177
دیروز1203
هفته جاری8327
ماه جاری30144
کل بازدید1747856

تعداد افراد آنلاین
16
نفر

آدرس گروه