تبلیغات


Notice: Use of undefined constant select - assumed 'select' in /home/damoon/domains/damoonclub.ir/public_html/components/com_content/content.php on line 11

نانگاپاربات ( کوه قاتل ) در زمستان صعود شد

 

"بشر"باردیگر به یکی از "خواستن"های خود جامع عمل پوشاند! ... قدم گذاشتن بر فراز قلهای که به «کوهقاتل»‌ یا «عریان» شهرت دارد و تاکنون هیچ انسانی، تاب و توان صعود زمستانی به قلهی آن را نداشت! ... تا اینکه بالاخره در زمستان 2016 این هشتهزارمتری دستنیافتنی و رویایی؛ تسلیم اراده و توان سه کوهنورد جسور و سختکوش شد.

 Alex Txikon  - Ali Sadpara -  Simone Moro  این سه نفر با ملیت‌های ایتالیایی، پاکستانی و اسپانیایی موفق شدند در 26 فوریه‌ی 2016 مصادف با 7 اسفند 94 ساعت 15:45 به صعود تاریخی و ماندگار «نانگاپاربات» در زمستان دست‌یابند ... حالا فقط قله‌ی k2 باقی‌مانده است که بشر همچنان در اندیشه‌ و حسرت صعود زمستانی به آن است!‌

 

لازم به ذکر است؛ خانم tamara lunger یکی دیگر از کوه‌نوردان درنزدیکی قله متوقف شد و از این صعود بازماند.

( برداشت از سایت کوه نوشت )

لیلا اسفندیاری ، اولین زن ایرانی به همراه کاظم فریدیان ، سهند عقدایی ، محمد نوروزی ، حسین ابوالحسنی ، احسان پرتوی نیا درسال ۱۳۸۷ این قله را صعود کرد. درحین صعود به این قله سامان نعمتی جان خود را از دست داد.

عظیم قیچی ساز کوهنورد ایرانی درسال ۱۳۸۹ این قله را صعود کرد.

 

نانگا پاربات: به هندی: नंगा परबत، به معنی کوهستان برهنه ، کوهی در رشته هیمالیا است که در پاکستان قرار دارد. ارتفاع آن ۸۱۲۶ متر از سطح دریا و نهمین قله بلند روی زمین است. صعود به آن از مشکل‌ترین صعودهای کوهستانی است و به خاطر کوهنوردهای زیادی که در جریان صعودهای آن کشته شده‌اند به کوهستان قاتل معروف است. هم اکنون «نانگاپاربات» با بیش از ۶۰ کشته پس از آناپورنا دارای بیشترین کشته‌ها (به نسبت صعودها) در میان کوههای ۸۰۰۰ متر است.

نانگا پاربات دارای سه رخ پهناور است. جبهه «راکیوت» که بر بخش شمالی کوه مسلط گشته، جبهه نقره فام جنوبی و فلات گسترده آن و رخ پرعظمت دیامیر که با بخشی صخره‌ای آغاز و بعد به شکل یخشار(آبشار یخی) کوه را در بر گرفته. جبهه «روپال» نیز که در بخش جنوبی قرار گرفته را می‌توان بزرگترین جبهه صخره‌ای کوههای جهان نامید، که با حدود ۴۵۰۰ متر ارتفاع از سطح دره‌ها قد برافراشته. رینولد مسنر اولین فاتح این جبهه روپال را کاری فراتر از دشوارترین صعودهای آلپ می‌داند. رخ پهناور کوه از دره‌های لم یزرع ایندوس بسیار تماشایی است. در مطالعات صورت گرفته از سوی اداره جغرافیای پیشاور به همراه گروهی از زمین شناسان آمریکایی پیدایش نانگاپاربات را مربوط به ۴۰۰۰۰۰ سال قبل و درست زمانیکه شبهه قاره هند به قاره اوراسیا برخورد کرد میدانند. آنها معتقدند در میان کوههای جهان نانگاپاربات سریعترین رشد را داشته و این کوه همچنان در حال بالا رفتن است. دسترسی به کوه از طریق بزرگراه قراقروم بسیار راحت است. گرچه صعود آن آنچنان راحت به نظر نمی‌رسد. سالها پیش از اولین صعودها، نانگاپاربات را راحتترین کوه ۸۰۰۰ متری دنیا می‌دانستند. اما نخستین تلاشها خلاف این را ثابت کرد. یخچالهای ناپایدار و طوفانهای یکنواخت و دائمی در کنار بهمنهای هولناک جشن کوچک نخستین فاتح کوه بودند.
هرمان بول با موفقیت کوه را فتح نمود اما این صعود به بهای از دست رفتن ۳۱ کوهنورد و باربر در تلاشهای قبلی امکان پذیر شد.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدید سایت

امروز749
دیروز1162
هفته جاری4358
ماه جاری26175
کل بازدید1743887

تعداد افراد آنلاین
14
نفر

آدرس گروه