تبلیغات


Notice: Use of undefined constant select - assumed 'select' in /home/damoon/domains/damoonclub.ir/public_html/components/com_content/content.php on line 11

گزارشی از تلاش بانوی کوه‌نورد گیلانی برای صعود به قله 6962 متری «آکونگاگوا»

 

خبرگزاری «ایرنا»: 

گزارش صعود به قله آکونگاگوا؛

وی اظهار داشته: جهت صعود به قله آکونگاگوا در منطقه مهم آند تیمی مستقل از استان های تهران، اصفهان، کردستان، مازندران، البرز و گیلان با سرپرستی ایرج معانی و محمود هاشمی و به مربیگری استاد حسین نظر در بیست و سوم آذرماه سال 1395 برای اعزام به کشور آرژانتین تشکیل شد که تنها یک بانو از ایران در این سفر همراه این تیم بود. 
وی درباره سختی های راه یادآور شد: این گروه در بیست و پنجم آذرماه برای صعود به پای کوه آکونگاگوا حاضر شد که این صعود از پایه کوه تا برگشت 12 روز طول کشید. 
وی خاطرنشان کرد: این گروه به همراه تیم های سایر کشورها بعد از گرفتن مجوزهای ورود به منطقه و اجازه صعود با گذر از دره کانفلونسیا به ارتفاع 3300 متر و طی مسافت بسیار سخت و یکی از طولانی ترین مسیرهای کوهنوردی جهان به بیس کمپ این کوه در ارتفاع 4400 متری رسیدند و با بارگذاری در کمپ های اول و دوم تلاش خود را برای صعود آغاز کردند. 
نظری فرد یادآور شد: این گروه بعد از یک روز استراحت در بیس کمپ، حرکت به سمت کمپ اول در ارتفاع پنج هزار متری را در دستور کار خود قرار دادند. 
وی ادامه داد: با رسیدن به کمپ یک و استراحت جهت هم هوایی بدلیل شرایط بد جوی، روز بعد به بیس کمپ برگشته و منتظر هوای مناسب جهت صعود شدیم اما در روز ششم و هفتم، بدلیل شرایط بسیار نامساعد و بارش سنگین برف در بیس کمپ، عملاً زمین گیر شده و اجازه حرکت از ما گرفته شد. 
نظری فرد خاطرنشان کرد: روز هشتم به دلیل از دست دادن زمان، با وجود سختی بی شمار، صعود به کمپ یک و دو در ارتفاع 5500 متری را آغاز کردند که بدلیل برف شدید، شب مانی طاقت فرسایی در کمپ دوم داشتند.
این بانوی کوهنورد گیلانی گفت: به دلیل طوفان شدید به دستور نمایندگان فدراسیون کوهنوردی آرژانتین که در منطقه حضور داشتند، به بیس کمپ بازگشتیم و روز دهم صعود از بیس کمپ به کمپ دو و روز بعد نیز صعود از کمپ دو به کمپ سه در ارتفاع شش هزار و یکصدمتری در دستور کار قرار گرفت. 
نظری فرد تصریح کرد: تصمیم حرکت برای صعود نهایی در نیمه شب روز دوازدهم توسط سرپرستان تیم گرفته شد که راهنمایان بدلیل شرایط نامساعد جوی، دستور بازگشت و مراجعت به بیس کمپ را صادر کردند. 
وی افزود: ایرج معانی، محمود هاشمی، حسین نظر، اسکندر مرادی، امین دهقان، محمدرضا حاجی پور، مهدی ناسوتی، حسین عموهادی، رضا سبزپوش، محمود زارع و فاطمه نظری فرد اعضای نهایی صعودکننده تیم ایرانی از 15 نفر اولیه اعضا را تشکیل می دادند. 
وی خاطرنشان کرد: تمامی تیم های بزرگ حاضر در منطقه و حتی کسانی که 10 صعود به ارتفاعات هشت هزار متری را در کارنامه خود داشتند و با کوهنورد جهانی ایرانی عظیم قیچی ساز در نپال همراه بودند، بدلیل شرایط نامساعد جوی از تلاش باز ایستادند و منطقه را ترک کردند. 
** سفر بازگشت؛
تیم ایرانی نیز با وجود تلاش های پی در پی، به علت به اتمام رسیدن زمان مجوز صعود، از ادامه تلاش منع شده و ناچار به بازگشت شد. 
این کوهنورد لاهیجانی در اینباره اظهار داشت: شرایط خاص و نامساعد جوی در هنگام صعود باعث پایان تلاش 12 روزه کوهنوردان ایرانی در قله 6962 متری آکونگاگوا، بلندترین قله کشور آرژانتین شد تا قبل از رسیدن به بلندای قله، صعود را ناتمام گذاشته و تصمیم به بازگشت بگیرند.
نظری فرد در پایان گزارش خود بر رعایت اخلاق کوهنوردی تاکید و اضافه کرد: کوهنوردی برون مرزی، تنها موضوع رفتن به یک منطقه و بالا رفتن از کوه نیست بلکه می بایست اهداف از سفر ملموس و مشخص باشد زیرا ما کوهنوردان در سفرهای برون مرزی، نمایندگان فرهنگ و آداب کشوری کهن مانند ایران هستیم و کوهنوردان خارجی ما را قضاوت خواهند کرد.


این بانوی کوهنورد صعود به قله های کشورهای قاره آسیا را در برنامه آینده خود دارد و درحال هماهنگی و رایزنی با فدراسیون کوهنوردی کشورهای مربوطه است. علاوه بر آن، قصد دارد خاطرات سفرها و فتح قله ها را مکتوب کرده و به چاپ برساند.

خبرنگار : فرهاد نظرپور ** انتشاردهنده: کبیری

برداشت از کوه نوشت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدید سایت

امروز779
دیروز1185
هفته جاری3226
ماه جاری25043
کل بازدید1742755

تعداد افراد آنلاین
18
نفر

آدرس گروه