بخش اول کلیات

ماده1: نام گروه، گروه کوهنوردی دامون بندرانزلی است.

ماده2: این گروه تشکیلاتی است غیر دولتی که در رشته ورزش کوهنوردی در بندرانزلی فعالیت می نماید.

اهداف این گروه عبارتند از:

الف: توسعه کیفی و کمی ورزش کوهنوردی در بندرانزلی.

ب: تلاش در جهت حفظ محیط­های کوهستان، گونه­های گیاهی و جانوری و همکاری نزدیک با نهادها و انجمن های مدافع محیط زیست.

ج: گسترش همکاری ورزشی بین گروههای کوهنوردی شهرستان و سایر نقاط جهت کسب و انتقال تجارب و دانش فنی ورزش کوهنوردی.

ماده3: گروه کوهنوردی دامون در اسفند 1382 تشکیل و هیات موسسین این گروه عبارتند از:

آقایان: داود عباسی، مهدی مرزی، هادی مهدیزاده، ولی صباحی، شهرام فرهنگی و حسن لایق کار. هیات موسس مسئولیت انجام امور گروه دامون بندرانزلی را تا مهر ماه 1383 بر عهده خواهد گرفت و در این مدت بر طبق اساسنامه پیشنهادی هیات موسس عمل خواهد کرد.

ماده 4: این گروه تابعیت ایرانی دارد و ملزم به رعایت کلیه قوانین جمهوری اسلامی ایران است.

ماده 5: محل فعالیت این گروه در شهرستان بندرانزلی است و نشانه کنونی آن صندوق پستی 1466/43145 بندرانزلی می­باشد.

بخش دوم: عضویت

ماده6: گروه کوهنوردی دامون دارای دو گونه عضو است عضو رسمی و عضو افتخاری.

ماده 7: شرایط عضویت برای عضویت رسمی:

1-7) داشتن سن حداقل 18 سال تمام یا ارایه رضایت نامه از ولی برای افراد زیر 18 سال.

2-7) پذیرش اساسنامه و دیگر مصوبات و مقررات گروه کوهنوردی دامون.

3-7) پرداخت حق عضویت که مبلغ آن هر ساله توسط هیات مدیره گروه تعیین می شود.

پرداخت حق عضویت تا تشکیل اولین مجمع عمومی داوطلبانه خواهد بود.

ماده8: هیات مدیره گروه می­تواند کوهنوردان برجسته، پیشکسوتان و یا افراد شخصیتهای حقوقی را که فعالیت قابل توجهی همسو با اهداف گروه دارند به عضویت افتخاری بپذیرد. اعضای افتخاری گروه ملزوم به پرداخت حق عضویت و یا شرکت در برنامه های عملی گروه نیستند.

ماده9: هر عضو حق استفاده از امکانات گروه را مطابق آئین نامه­های مصوب مجمع عمومی یا هیات مدیره دارد.

ماده10: هیات مدیره می­تواند اعضایی را که حق عضویت نپرداخته­اند یا از مقررات گروه تخطی کرده­اند، پس از دوبار تذکر از حق رای در مجمع عمومی محروم کند یا عضویت آنان را به تعلیق درآورد و یا آنان را اخراج کند. چنین عضوی می تواند اعتراض خود به نظر هیات مدیره را با ذکر دلایل کتباً به بازرس اعلام کند و بازرس موظف است موضوع را پیگیری نماید. چنانچه بازرس با موضع مجازات اعمال شده موافق باشد نظر هیات مدیره را تنفیذ و اگر با آن مخالف باشد، مورد را برای تصمیم نهایی به مجمه عمومی منعکس نماید.

بخش سوم- ارکان

ماده11: ارکان گروه عبارتند از: مجمع عمومی، هیات مدیره و بازرس.

ماده 12: مجمع عمومی بالاترین مرجع تصمیم­گیری گروه و متشکل از تمامی اعضاء است. این مجمع به صورت عادی هر سال یکبار در شهریور ماه تشکیل می­شود و در آن هر عضوی حقیقی (رسمی) دارای یک حق رای در مورد موضوعات مطروحه است. تصویب کلیه موضوعات به جز تغییر در موارد اساسنامه و تصمیم به انحلال گروه که نیاز به حداقل دو سوم حاضران دارد، با رای اکثریت (نصب به علاوه یک) حاضران انجام می شود.

ماده13: وظایف و اختیارات مجمع عمومی

الف: شنیدن گزارش هیات مدیره و بازرس و ارایه نظر در مورد آن

ب: تعیین برنامه 1 سال آینده گروه

ج: تصویب گزارش مالی

د: انتخاب هیات مدیره جدید و بازرس

ماده14: رئیس هیات مدیره موظف است حداقل یک ماه پیش از تشکیل جلسه مجمع عمومی از طریق نامه، نمابر، تلفن و یا دیگر وسایل ارتباطی صورتجلسه و تاریخ و زمان دقیق و محل برگزاری جلسه مجمع عمومی را با اطلاع اعضاء برساند. اعضاء گروه موظف به شرکت در جلسه مجمع عمومی هستند و عدم حضور آنان جلسه را از رسمیت نمی­اندازد. اما برای تغییر در مورد اساسنامه یا تصمیم گیری در مورد انحلال گروه حضور دست کم دو سوم اعضاء رسمی برای رسمیت یافتن مجمع ضروری است.

ماده15: چنانچه جلسه مجمع عمومی که برای تغییر موارد اساسنامه یا انحلال گروه تشکیل می شود، در نوبت اول به حد نصاب نرسد، بااعلام مجدد به اعضاء و درج اطلاعیه نوبت دوم در روزنامه کثیرالانتشار و تصریح دستور جلسه، مجمع عمومی بعدی به فاصله حداقل یک ماه پس از انتشار اطلاعیه دوم تشکیل خواهد شد و با تعداد حاضر اعضاء رسمیت خواهد یافت.

ماده16: اعضاء می­توانند با تفویض رسمی اختیار رای خود را به عضوی دیگر در رای گیری مجمع عمومی شرکت نماید.

ماده17: مجمع عمومی فوق العاده می­تواند با دعوت هیات مدیره یا بازرس یا تقاضای کتبی حداقل ده درصد اعضاء که به بازرس یا هیات مدیره تسلیم شده است، تشکیل گردد.

ماده18: هیات مدیره گروه شامل 5 نفر می باشد که از میان اعضاء رسمی و با رای مجمع عمومی به 1 سال انتخاب می شوند. دونفری که رتبه های 6 و 7 را کسب کرده اند به ترتیب به عنوان علی البدل اول و دوم هیات مدیره گروه انتخاب خواهند شد.

ماده19: اعضای هیات مدیره دارای حقوق مساوی هستند.

ماده20: هیات مدیره به فاصله حداکثر دو هفته پس از انتخاب شدن موظف است نخستین جلسه خود را برگزار نماید و از میان خود سرپرست گروه، مسئول فنی، مسئول روابط عمومی، مسئول تدارکات و مالی و مسئول انتشارات و تبلیغات گروه را انتخاب کند. جمع 5 نفره هیات مدیره موظف است جهت ارزیابی از عملکرد و برنامه­های گروه حداقل هر ماه یکبار جلسه هیات مدیره را برگزار نماید مصوبات آن را به اطلاع اعضای گروه برساند.

ماده21: هیات مدیره قبلی گروه موظفند در اولین جلسه هیات مدیره جدید شرکت کرده و در این جلسه کلیه دفاتر و اسناد و موجودی گروه را طی صورتجلسه به هیات مدیره جدید تحویل دهند.

ماده22: فعالیت هیات مدیره افتخاری است. اما هیات مدیره می­تواند هزینه خرید برای گروه یا هزینه سفر برون شهری را که جهت انجام امور برنامه­های گروه صورت می­گیرد از مسئول مالی گروه در ازا ارایه فاکتور دریافت نماید.

ماده23: هیات مدیره موظف است جهت فعال کردن اعضاء علاقمند و تسریع در پیشبرد اهداف گروه شورایی از فعالین گروه کوهنوردی دامون به عنوان شورای مشورتی تشکیل دهد و هر ماه طی نشست با شورای فعالین مجموعه فعالیت­های گروه را بررسی و نتایج حاصله را جهت اتخاذ تصمیم نهایی در دستور کار نشست هیات مدیره قرار دهد. جزئیات اهداف و وظایف شورای فعالین بطور مشروح در ماده 3 آئین نامه ذکر گردیده است.

ماده24: نحوه اداره امور هیات مدیره از قبیل اداره جلسات ماهیانه، جلسه مجمع عمومی، عضو گیری، تشویق و مجازات اعضاء و سایر وظایف محوله مطابق آئین نامه­ای خواهد بود که با رای اکثریت هیات مدیره گروه تصویب می­شود. این آئین نامه نباید مغایرتی با اساسنامه گروه داشته باشد. این مصوبات مادام که به شکل قانونی لغو نشده باشد قابل استناد و اجرا خواهد بود.

ماده25: گروه دارای یک بازرس است که با رای اکثریت در مجمع عمومی انتخاب می شود و نفری که رتبه دوم را بدست می آورد، بازرس علی البدل می باشد. بازرس می تواند در جلسه های هیات مدیره بدون داشتن حق رای شرکت کند و مجاز است تمامی اسناد و دفاتر مالی و مکاتبات را بازرسی نماید و در صورت مشاهده تخلف تذکر دهد. رسیدگی به شکایات اعضاء از هیات مدیره نیز جزو وظایف و اختیارات بازرس است.

بخش چهارم- امور مالی

ماده26: گروه کوهنوردی دامون تشکیلاتی است غیرانتفاعی و اداره امور مالی آن از دریافت حق عضویت، کمک های بلاعوض و انتشار نشریه خواهد بود.

ماده27: هیچ یک از اعضاء حق مالکیت بر دارایی های گروه را ندارد. درآمدهای گروه فقط جهت گسترش فعالیت ها و تهیه تجهیزات جمعی صرف خواهد شد.

ماده28: نامه ها و مراسلات عادی گروه با امضای سرپرست و مهر گروه دامون بندرانزلی و اسناد تعهدآور مالی آن با امضای سرپرست و مسئول امور مالی و مهر گروه معتبر خواهد بود.

ماده29:در صورت انحلال گروه، دارایی آن پس از پرداخت دیون زیر نظر هیات مدیره و بازرس گروه به یک یا چند گروه کوهنوردی واگذار خواهد شد.

ماده30: تصمیم گیری در مورد انحلال گروه یا تغییر اساسنامه مشتمل بر 30 ماده مصوب مجمع عمومی صرفاً در اختیار مجمع عمومی برابر ماده 12 اساسنامه گروه کوهنوردی دامون بندرانزلی می­باشد.

آئین نامه شرح وظایف هیات مدیره گروه کوهنوردی دامون بندرانزلی

ماده1: هیات مدیره وظیفه برنامه­ریزی و رهبری گروه را در یک دوره فعالیت 1 سال بر عهده خواهد گرفت.

ماده2: هیات مدیره باید برنامه فعالیت سه یا شش ماهه گروه را تنظیم و طبق جدول، ساعت حرکت، سرپرست برنامه، منطقه صعود و ارتفاع قله را طی اطلاعیه ای در اختیار اعضاء قرار دهد.

ماده3: هیات مدیره گروه، طبق ماده 23 اساسنامه موظف به تشکیل شورای فعالین می باشد. اهداف و وظایف شورای فعالین به شرح زیر تعریف می گردد:

شورای فعالین مجمعی مشورتی از اعضای فعال گروه جهت همفکری، مشورت و مساعدت در پیشبرد اهداف و برنامه های عملی گروه می باشد.

شورای فعالین حداقل یکبار در ماه تشکیل می گردد.

وظیفه اعضای این شورا مشارکت در کارهای اجرایی گروه در قالب کمیته ها و تقسیم کارهای ثابت و مستمر و یا امور اجرایی که بطور مقطعی و موردی پیش می آید، مانند سرپرستی صعود، برگزاری و اداره نمایشگاه و امور تبلیغاتی و غیره می باشد.

شرایط عضو شدن در شورای فعالین:

الف: باید از اعضای رسمی گروه باشد.

ب: باید در طول یکسال فعالیت کوهنوردی گروه در بیش از 60درصد برنامه های رسمی اعلام شده گروه شرکت داشته باشد.

ج: داوطلب شرکت در شورای فعالین بوده و آمادگی خود را در پذیرش مسئولیت های محوله اعلام نماید.

د: هیات مدیره گروه با اکثریت آرا موافق ورود نامبرده را در شورای فعالین تصویب نماید.

ت: شرکت هر عضو شورای فعالین در 60درصد جلسات شورا الزامی است. یعنی حداقل در 7 جلسه از 12 جلسه شورا می باید حضور داشته باشد.

و: سه جلسه غیبت غیر موجه و متوالی هر عضو موجب سلب عضویت نامبرده از شرکت در شورای فعالین می گردد.

ماده4: پذیرش عضو جدید از جمله وظایف هیات مدیره است که با تقاضای کتبی و تصویب آن در جلسه هیات مدیره تحقق خواهد یافت و به عضو جدید ابلاغ خواهد شد.

ماده5: اخطار کتبی، توبیخ یا محروم کردن عضو خاطی و یا تشویق اعضاء.فعال با تصویب هیات مدیره قابل طرح و اجرا می­باشد.

ماده6: هیات مدیره باید حداقل هرماه یکبار طی نشست خود نقاط قوت و ضعف و کاستی های گروه را بررسی و در اصلاح امور از هیچ کوششی فرو گزار نکند.

ماده7: وظایف هیات مدیره در پنج حوزه فعالیت تفکیک می گردد. این پنج حوزه عبارتند از: مسئول گروه، مسئول فنی، مسئول تدارکات مالی، مسئول روابط عمومی ومسئول تبلیغات و انتشارات.

ماده8: وظایف سرپرست گروه دامون:

الف: اطلاع از فعالیت حوزه ها، مشورت دادن و ایجاد هنماهنگی بین فعالیت هیات مدیره و پیگیری اجرای مصوبات و همچنین تصمیم گیری در موارد خاص که در جهت تسریع پیشبرد اهداف و مصوبات گروه صورت می گیرد.

ب: ارتباط با مسئولین و روسای ادارات دولتی و بخش خصوصی جهت معرفی ورزش کوهنوردی و آشنایی با فعالیت گروه به منظور جلب حمایت معنوی و جذب کمک های مالی و تدارکاتی.

ج: اسناد مالی، کارت عضویت و نامه های رسمی بدون امضاء سرپرست و مهر گروه معتبر نخواهد بود.

ماده9: وظایف مسئول فنی گروه:

الف: تشکیل کلاس های آموزش فنی و تئوریک کوهپیمائی، سنگ نوردی، حرکت در برف و یخ و آموزش کار با قطب نما.

ب: تهیه و گردآوری نقشه و کروکی از خط الراس ها، یال ها، قله ها و غارهای استان و کمک به سرپرست هر صعود در انتخاب راهنمای مجرب.

ج: تهیه لیست وسایل فنی مورد نیاز و ارایه آن در جلسات هیات مدیره جهت تصویب و اجرا.

ماده9: وظایف مسئول تدارکات و مالی گروه:

الف: جمع آوری حق عضویت و ثبت آن در دفتر مربوطه و صدور قبض پرداخت حق عضویت.

ب: تهیه و تنظیم دفاتر اموال، مالی و گزارش مالی هر شش ماه یکبار در جلسات هیات مدیره و تهیه تراز مالی در پایان دوره فعالیت یک ساله و گزارش آن به مجمع عمومی.

ج: پرداخت کلیه هزینه های مصوب گروه.

ماده10: وظایف مسئول تبلیغات و انتشار:

الف: چاپ و تکثیر اساسنامه جهت اطلاع اعضاء.

ب: تشکیل یک هیات تحریریه دائم و انتشار منظم ماهنامه «دامون» جهت ارتقا سطح کیفی ورزش کوهنوردی در انزلی.

ج: تهیه عکس از صعودها و جمع آوری آن در یک آلبوم مخصوص فعالیت گروه دامون جهت حضور در نمایشگاه های ورزشی شهر.

د: تدوین شناسنامه ورزشی برای هر عضو که منعکس کننده مجموعه فعالیت های ورزشی اعضا می باشد.

ماده11: وظایف مسئول روابط عمومی گروه:

الف: ایجاد ارتباط با گروههای کوهنوردی در بندرانزلی، هیات کوهنوردی، تربیت بدنی شهرستان و استان، فدارسیون کوهنوردی کشور به منظور اطلاع از قوانین، دستورات و برنامه های آنان.

ب: همکاری نزدیک با سرپرست گروه در اجرای بند ب ماده 8 آئین نامه گروه.

ماده12: آئین نامه انضباطی گروه کوهنوردی دامون بندرانزلی.

الف: کلیه اعضاء رسمی و افتخاری ملزم به تبعیت از اساسنامه و آئین نامه گروه می باشد.

ب: رعایت کلیه شئونات اخلاقی رفتاری مناسب از اصول اولیه پذیرش افراد در فعالیت ورزش کوهنوردی و عضویت در گروه
می­باشد.

ج: سه جلسه غیبت بدون اطلاع و غیر موجه اعضاء رسمی موجب لغو عضویت فرد غایب می گردد.

د: به هر یک از اعضاء و افراد خاطی که مقررات گروه را در برنامه کوهنوردی زیر پا گذاشته و به تذکرات هیات مدیره بی توجهی کرده و عملکردی مغایر با اساسنامه و آئین نامه گروه داشته باشد، در نوبت اول اخطار شفاهی، در نوبت دوم توبیخ کتبی و در نوبت سوم از شرکت در برنامه های فعالیت ورزشی گروه کوهنوردی دامون بندرانزلی محروم خواهد شد.